Drogerka Blog

Ako si vyrobiť mydlo doma

Ako si vyrobiť mydlo doma

Vyrobiť si domáce mydlo môže byť úplne jednoduché alebo naopak, trošku náročnejšie. Všetko závisí od toho, pre aký typ výroby mydla sa rozhodnete. Poznáme totiž viaceré metódy, ako vyrobiť mydlo v domácich podmienkach.  Pozrime sa teraz spolu na jednotlivé postupy a priblížme si, ako vyrobiť mydlo podľa svojich predstáv.


Domáce mydlo je veľkým trendom

Vyrobiť si doma vlastnú kozmetiku v podobe mydiel, šampónov, šumivých bomb do kúpeľa, balzamov na pery či pleťových krémov je dnes omnoho jednoduchšie ako kedysi. Mnohí ľudia si doslova zamilovali výrobu handmade mydiel, pričom neustále skúšajú nové prísady. Aby ste sa však v množstve farebných a voňavých mydielok úplne nestratili, domáce mydlo si rozlíšime podľa spôsobu, akým bolo vyrobené:

·       Domáce mydlo vyrobené studeným procesom

·       Domáce mydlo vyrobené horúcim procesom

·       Mydlo vyrobené z mydlovej hmoty

 

Tri základné metódy ako sa vyrába mydlo

1. Studený proces

Pri tzv. studenom procese sa mydlo vo fáze zmydelnenia umelo nezahrieva. Zmydelnenie predstavuje reakciu medzi hydroxidom sodným (prípadne draselným) a mastnými kyselinami tukov a olejov. Postup, ako vyrobiť mydlo, zahŕňa prípravu roztoku NaOH (zmiešanie koncentrovaného NaOH s vodou), rozpustenie tuhých tukov a ich následné zmiešanie s olejmi.

Zmydelnenie nastáva, keď sa oleje a tuky zmiešajú s roztokom NaOH. Po dôkladnom vymiešaní a zhustnutí hmoty sa zmes nalieva do formy a po uplynutí 6 - 72 hodín sa pristupuje ku krájaniu mydla. V ďalšej fáze sa počas 2 - 3 týždňov mydlo nechá zrieť (môže to trvať aj 6 mesiacov, všetko závisí od toho, aké je jeho pH).

Výhody: Zloženie mydla si môžete prispôsobiť podľa toho, čo chcete použiť. Obľúbené sú napríklad bambucké alebo kakaové maslo, olivový olej či argánový olej. Pre presnejší výpočet potrebného množstva jednotlivých druhov olejov, vody a zásady je ideálna pomôcka kalkulačka na domácu výrobu mydla.

Nevýhody: Tento postup je pomerne náročný na čas a neodborná manipulácia so žieravinami (NaOH, KOH) môže zapríčiniť úraz. Táto metóda ako vyrobiť domáce mydlo nie je vhodná pre úplných začiatočníkov, nakoľko si vyžaduje určitú zručnosť a skúsenosti pri práci s nebezpečnými látkami.


2. Horúci proces

Aj pri horúcom procese sa, podobne ako pri studenom, používa na saponifikáciu (zmydelnenie) zásada v podobe NaOH alebo KOH. Od studeného procesu sa však líši tým, že po spojení rozpustenej zásady s tukmi a olejmi sa táto zmes varí, čím sa proces výroby mydla skráti o niekoľko týždňov. Mydlo totiž už nemusí zrieť počas niekoľkých týždňov vo forme.

Výhody: Takto vyrobené mydlo nemusí zrieť, môžeme ho vyskúšať hneď po vybratí z formy. Čerstvé mydlo však ešte vždy obsahuje veľa vody a nie je dostatočne tvrdé.

Nevýhody: Výroba mydla horúcim procesom trvá približne 2 – 4 hodiny, pričom si vyžaduje pravidelnú kontrolu procesu (približne každých 20 – 30 minút).

 

3. Výroba mydla z rozpustnej mydlovej hmoty

Domáca výroba mydla z mydlovej hmoty je považovaná za najbezpečnejší spôsob, ako vyrobiť mydlo. Mydlová hmota, vône a farbivá pri správnom používaní nepredstavujú nijaké riziko pre zdravie a prácu s nimi zvládne aj úplný začiatočník. Samozrejme, použiť môžete aj rôzne bylinky, kvietky, lupienky a ďalšie ingrediencie.

Poznáme transparentné a biele, základné a obohatené mydlové hmoty. Výroba mydla z takejto hmoty spočíva v jej rozpustení zahriatím (hmota nesmie vrieť!) a následnom pridaní voňavých a farbiacich zložiek. Pripravená zmes sa nalieva do silikónových foriem a po vychladnutí (cca 15 – 20 minút) sa vyklopí.

Výhody: Práca s mydlovou hmotou je nenáročná na čas i manipuláciu. Postup je rýchly a umožňuje vytvárať množstvo mydiel rozličných farieb a tvarov. Takéto domáce mydlo je hneď po vychladnutí pripravené na používanie.

Nevýhody: Zložky obsiahnuté v mydlových hmotách obsahujú približne tie isté látky ako klasické mydlá z obchodu. To znamená, že sa pri nich nevyhneme propylénglykolu, ktorý podporuje rozpustnosť mydla či syntetickým surfaktantom typu SLS a SLeS (sodium laryl sulfate a sodium laureth sulfate), ktoré sa pridávajú na podporu penivosti.

 

Ako si vyrobiť domáce tekuté mydlo

V súčasnosti si veľkú obľubu získalo najmä tekuté mydlo. Pokiaľ si chcete vyrobiť domáce tekuté mydlo, postačia vám na to tieto tri suroviny:

·       1,5 l olivového oleja

·       300 g hydroxidu draselného (KOH)

·       1 l destilovanej vody

Postupujeme tak, že vo vodnom kúpeli zahriatom na cca 70 °C necháme zohriať olivový olej. Do destilovanej vody pridáme KOH, necháme ho rozpustiť a zmes pridáme do zohriateho oleja. Všetko pritom neustále miešame a znovu zahrievame, kým hmota nezačne hustnúť.

Následne ju necháme vychladnúť a odstáť, najlepšie cez noc. Na ďalší deň riedime vodou – 1 diel mydlovej pasty zalejeme trojnásobným množstvom vody, prípadne pridáme pár kvapiek voňavej esencie podľa vlastného výberu a máme hotové tekuté mydlo.


Bio mydlo môžete mať aj bez námahy

Každý z nás túži po šetrných a kvalitných bio výrobkoch, ale nie všetci máme čas a priestor na experimenty. Pokiaľ chcete dopriať svojej pleti to najlepšie, zamerajte sa na výrobky, ktoré neobsahujú žiadne konzervanty, parabény, parfumy či farbivá. Nemusíte si ich vyrábať sami, prírodné bio mydlá nájdete aj u nás.

Sledujte nás

#drogerkask
#drogerka

Odoslaním emailovej adresy vyjadrujete súhlas s odberom Newslettra